ECO-OKUL ve EKOLOJİK-ÇOCUK

Ekoloji Bilinci

İklim değişikliğine dair kötü haberler, bizi her geçen gün daha çok endişeye sürüklemektedir.

İçinde bulunduğumuz yerkürede, iklim değişikliği ve küresel ısınma, su taşkınlarından sonra azalan su rezervleri, fırtınaların şiddeti ve beklenmeyen doğa felaketleri bu durumu her geçen gün daha hızlı ve kuvvetli bir şekilde hissetmemize neden olmaktadır. O halde çocuklarımız gelecekte nasıl bir dünyada yaşayacaklar?

Maalesef insanoğlu, bu konuda çok fazla önlem almamakta veya alınan önlemler yeterli olmamakla birlikte bu duruma seyirci kalmaktadır. Bu nedenle korkunç sonuçların doğmasına sebep olan ve küresel ısınmaya neden olan, hava sıcaklığı artışına maalesef bir çare bulunamıyor.
Eğer bu konudaki farkındalık evrensel olsaydı, ülkeler ve yöneticileri önlem almakta geç kalmazlardı.

O halde, eğer ihtiyacımız olan çıkışı hep birlikte yapamayacaksak, bu neden bireysel olmasın?

Bu bilinçle;

La Petite Ecole olarak dünyamıza ve çevremize bilinçli bireyler yetiştirmeyi amaç edindik ve çocuklarımızda çevre bilinci oluşması ve geri dönüşüm konusunda yetkin birer birey olmaları için ECO-OKUL ve EKOLOJİK-ÇOCUK PROJESİ‘ni geliştirdik.

Çocuklarda çevre bilincini oluşturmayı sadece kitaplardan okuyarak veya anlatarak oluşturmanız mümkün değildir. Çocukların, bu konuda bilgili ve uygulayıcı olmaları için bizzat yaşamları içinde deneyimlemeleri gerekmektedir.

Doğa Sevgisi
Çevre bilinciyle yaptığınız her davranışı çocuklara açıklamanız çocuğun, bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine olan inancını arttırır. Örneğin, naylon poşet kullanmıyorsanız, pilleri toprağa atmıyorsanız bu durumların çevreye ne gibi zararlar vereceğini anlatarak, çevreyi korumanın önemini vurgulayabilirsiniz. Çocuklar ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşüncelerini ve çözümlerini üretebilirler. La Petite Ecole’de tüm bu davranışları uygulayarak, çocuklarda çevre bilincinin oluşması için çalışmalar yapıyoruz.

Öncelikle; Bireysel olarak, kendi tüketim şeklimizi değiştirerek başlıyoruz!


La Petite Ecole olarak bu proje ile öğrencilerimizin çevre bilinci farkındalığını arttırarak aynı zamanda diğer arkadaşlarına ve çevresine saygılı birer birey olarak davranmaları gerektiğini öğretmektir.

Amacımız bütün sene boyunca değişik faaliyetlerle onlara bilinçli ve çevreye duyarlı birer birey olmayı, dünyamızın kaynaklarının sınırlı olduğunu, gereksiz harcamalara karşı önlem almayı ve çevremizi korumamız gerektiğini göstermektir.

Her şeyden önce, çocukların yakın çevrelerini (okul, ev, sosyal ortamlar…) daha sonra dünyamızı koruma bilinci ile yetişmeleri, öğrencilerimizin doğru davranışları biçimlerini benimsemeleri, çevrelerinin ve ailelerinin elçileri olmalarını öğretiyoruz.

Örneğin, okulda yapılan etkinliklerde kullanılan malzemelerden tasarruf etmeyi, lavabolarda kullanılan suyun ve kağıtların dikkatli kullanılması, yemeklerde israfı önlemeyi ve kağıt ürünlerini geri dönüşümlü olarak kullanmak gibi.

Fransa’da anaokullarında, yaşayan dünyayı keşfetmek, okullarda kullanılan tüm malzemelerin geri dönüşümleri konusunda dikkatli birer örnek vatandaş olmak konusunda, birçok program uygulanmaktadır.

Böylece, örneğin bütün yıl boyunca çocuklara ışıkların gerektiğinde açılması, gerekli olmadığı durumlarda söndürülmesi, muslukların kullanıldıktan hemen sonra kapatılması ve kağıtların israf edilmemesi gerektiğini öğretiyoruz. Fakat aynı zamanda, neden lambaların kapatılması, suyun fazladan kullanımının önlenmesi, kağıtların israf edilmemesi gerektiğini de onlara pedagojik eylemlerle anlatmak ve öğretmek gerekir.

Bir ağacın ekimini ve büyümesini görmeleri, atıkların bulunduğu bölümlerin ziyareti, oyuncak ve kıyafet ihtiyacı olan çocuklar için ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla, sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapılmalı. Biz de La Petite Ecole olarak, bu görevleri Eco-Okul Projemiz aracılığı ile başlatmış bulunuyoruz.

Ayrıca, La Petite Ecole, çevre bilinci oluşturmak ve dünyamızı koruma amacıyla, okulumuzun bahçesinde taze sebze ve meyve yetiştiriyoruz, çocuklarımıza bu sebzelerin ve meyvelerin değişik büyüme etaplarını görmeleri ve ekolojik tarım yapmalarını sağlıyoruz. Tabii ki hasattan sonra tabaklarımızda tatlarına bakıyoruz.