Sıkça Sorulan Sorular

La Petite Ecole ailelerin çocuklarını anaokuluna yazdırma aşamasında özel bir şart aramaz. Okula gitmesi uygun olan ve 2 yaşını tamamlamış her çocuk okulumuza kayıt yaptırabilir.

Bu bölümde velilerin sıkça sorduğu soruları ve cevaplarını bulabilmeniz mümkündür. 

 

1-Çocuğum henüz ihtiyaçlarını anlatabilecek düzeyde konuşmaya başlamadı. Acaba yabancı bir dil eğitimi için hazır olabilir mi?
Çocukların beyinlerinin çalışması yetişkinlerden farklıdır. Çocuk yaşının ihtiyacı gereği çevresinde konuşulan tüm dilleri hızla öğrenme yetisine sahiptir. Çocukluk dönemi, çocuklara kendi anadillerinin yanı sıra diğer dilleride hızlıca öğrenebilme imkanı sağlar. Her çocuğun dil öğrenme kapasitesi farklılık gösterecektir. Eğer bir çocuk, konuşmaya başlaması gereken yaşta, anlamakta sorun yaşamıyor, ancak kendini ifade de sıkıntı yaşıyor ise ailenin bunu çok sorun yapmaması gerekir. Ancak bu ileri yaşlarda devam ederse o zaman önlem almak gerekebilir.

2-Çocuğum bezini henüz bırakmadı okula gelebilir mi?
Okulumuza bezli çocuklar Kabul edilmektedir. Burada ailelerden beklediğimiz, çocukların bezli olması durumunda artık yavaş yavaş okulda da bez bırakma çalışmalarına başlamaları ve aileninde bu konuda okula yardımcı olmasıdır.

3- Çocuğumun ilk defa okula gidecek. Acaba okula alışana kadar tam zamanlı gelmemesi
mümkün mü?

Çocukların okul yaşı geldiğinde okula düzenli devam etmeleri çok önemlidir. Hastalık durumları dışında çocuğun okula düzenli gelmesi hem çocuğun okula aidiyet duygusunu oluşturacak hemde pedagojik gelişimi açısından çok katkı sağlayacaktır.
Ancak çocukların ilk kez okula gelmeleri durumunda, her çocuk için uygulanan okula adaptasyon süreci sizin çocuğunuz için de uygulanacaktır.

4- Çocuğum uykusuz kalmaya alışkın değil ve öğlen uykusuna hala ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle okula sadece sabahları gelebilir mi?
Okulumuzda yaş grubuna gore çocuklar öğle uykusu yapmaktadırlar. Bununla birlikte, isteyen veliler çocuklarını öğle yemeğinden önce veya yemekten sonra okuldan alabilirler. Ancak sabah programları çok önemli olduğu için, çocukların hastalıkları dışında okula düzenli devam etmeleri çok önemlidir.